• این موضوع 10 پاسخ، 2 کاربر را دارد و آخرین بار در 10 سال، 8 ماه پیش بدست Sara.K به‌روزرسانی شده است.
در حال نمایش 11 نوشته (از کل 11)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #2883
  spark
  مشارکت کننده

  سیستم راهروهای متداول منتهی به بخش جراحی :
  سیستم راهروی محاطی اتاق عمل : یک راهروی محیطی به دور کلیه اتاق های عمل شکل می گیرد و عبور پرسنل – بیماران و وسایل کثیف و تمیز از طریق آن صورت می گیرد .
  سیستم راهروی استریل مرکزی : که علاوه بر راهروی محیطی ، یک راهروی مرکزی هم تنها جهت توزیع وسایل استریل طراحی می شود .

  #3212
  spark
  مشارکت کننده

  بهترین محل برای قرارگیری این بخش طبقات بالای همکف و در مجاورت بخش بستری جراحی ، بخش مراقبت ویژه و بخش اعمال زایمان طبیعی ( در صورتی که اتاق عمل سزارین در این بخش باشد ) می باشد.
  ارتباط با سایر بخش ها را می توان در قالب دو نوع ارتباط درجه یک و دو از بعد اهمیت تقسیم نمود.
  ارتباط درجه یک : با بخش های اورژانس ، بستری جراحی ،مراقبت ویژه ، زایمان و بخش استریل مرکزی می باشد.
  ارتباط با اورژانس یا بواسطه یک آسانسور صورت می گیرد و یا راهرو متصل به این بخش و در صورت قرارگیری اورژانس با بخش جراحی در یک طبقه به وسیله یک کریدور مستقل ارتباط را ایجاد کرد . این فضا را به گونه ای باید طراحی کرد که با هیچ فضا و عملکرد دیگری تداخل نداشته باشد.
  ارتباط درجه دو : با آزمایشگاه و بخش های پشتیبانی بیمارستان می باشد.

  #3174
  spark
  مشارکت کننده

  مسیر حرکتی افراد مختلف در بخش جراحی :
  بیمار بستری : آمادگی بیمار – اتاق عمل – ریکاوری – بستری جراحی
  پرسنل جراحی : رختکن – اتاق استراحت – اتاق عمل – اتاق مشاوره

  #3175
  spark
  مشارکت کننده

  پیش ورودی شامل : پذیرش بیمار – ایستگاه کنترل – فضای تعویض تخت – رختکن پرسنل – پارک برانکارد و اتاق جمع آوری کثیف قرار دارد.
  اتاق عمل شامل : اتاق آمادگی بیمار – اتاق عمل جراحی – ریکاوری – اتاق لوازم استریل .

  #3176
  spark
  مشارکت کننده

  اتاق عمل شامل : اتاق آمادگی بیمار – اتاق عمل جراحی – ریکاوری – اتاق لوازم استریل .

  #3177
  spark
  مشارکت کننده

  حوزه پشتیبانی : خدمات پرستاری – آزمایشگاه –اتاق جمع آوری و تفکیک لوازم جراحی – انبار تجهیزات پزشکی – انبار لوازم بیهوشی .

  #3178
  spark
  مشارکت کننده

  حوزه پرسنل در بخش حوزه تمیز می باشد ، فضاهایی همچون : اتاق مشاوره پزشکی – اتاق ریاست بخش – سرپرست پرستاری – دفتر متخصص بیهوشی – استراحت پزشکان و کادر پرستاری و آبدار خانه .

  #3458
  Sara.K
  مشارکت کننده

  اتاق بازگشت هوشیاری باید بتواند چندین بیمار عمل شده از اتاقها ی جراحی مختلف را در خود جا دهد. تعداد تختهای محاسبه شده باید5/1 برابر تعداد اتاقهای عمل باشند. اتاق مجاورآن اتاق شستشو با چند سینک است. پرستاری می‌‌بایستی دارای یک جایگاه نظارتی باشد که از آن بتواند بر همه بیمارها تسلط داشته باشد. طراحی اتاق باید طوری باشد که نور طبیعی بتواند وارد آن شود تا بیمارها بتوانند خود را با ساعات شبانه روز تطبیق دهند

  #3459
  Sara.K
  مشارکت کننده

  اتاق جراحی باید از طریق درهای کشویی برقی به اتاقهای بیهوشی، ترخیص شستشو واشیاء استریل ارتباط داشته باشند. این درها بایستی در خارج از اتاق عمل نصب شوند تا فضای اتاق را اشغال نکنند. به خاطر مسائل بهداشتی، سیستم باز کردن درها باید با پدالهای پایی کنترل شود در اتاق فعالیتهای جنبی درهای محوری (بدون جفت) با پهنای یک متر تا 1.25 متر کافی است این نکته بایستی در نظر گرفته شود که اتاقهای اصلی بیهوشی دارای ترکیبی انفجار کننده از گازها هستند (بخارها، اکسیژن، اکسید نیتروژن) این گازها ممکن است به محدوده جراحی اتاقهای آماده کردن بیمار و گچ گیری رخنه کنند برای مقابله با جمع شدن گازهای بیهوشی در اتاق اتصالات الکتریکی و الکتروپزشکی بایستی حداقل در ارتفاع 1.20 متر از سطح کف اتاق قرار گیرند. به وسیله کف رسانای اتاقها را با هم برابر کنید. رطوبت هوا را بین 60% تا 65% حفظ کنید. اتاقهایی که جهت نگهداری مواد بیهوشی به کار می‌‌روند بایستی ضد آتش باشند و به اتاقهای عمل، زایمان و بیهوشی راه نداشته باشند.

  #3460
  Sara.K
  مشارکت کننده

  روشنایی در اتاق عمل بایستی قابل تنظیم باشد تا با توجه به موقعیت برش جراحی، نور را بازاویه‌های مختلف بتاباند. متداول‌ترین سیستم روشنایی چراغهای جراحی سقفی متحرک هستند این سیستم متشکل از یک روشنایی اصلی است که دارای حرکت چرخشی و زاویه‌هایی است و یک لامپ جنبی که بر روی یک بازوی ثانوی سوار است. روشنایی اصلی از تعداد زیادی لامپ کوچک ساخته شده است تا از ایجاد سایه‌های خیلی تاریک جلوگیری شود. امروزه اتاقهای عمل تخم مرغی شکل با روشنایی داخل سقفی نیز گاهی ساخته شوند مقررات روشنایی بیمازستانها شدت اسم روشنایی برای اتاقهای عمل را LUX 1000 و اتاقهای جنبی عمل را LUX 500 معرفی می‌کنند.

  #3461
  Sara.K
  مشارکت کننده

  این مکان جایی است که تمام ابزار بیمارستان را آماده می‌کند. بیشتر این وسایل توسط دپارتمان جراحی (40%) و مراقبتهای ویژه، جراحی و داخلی (هر کدام 15%) استفاده می‌شود. به همین دلیل اتاق استریل‌سازی و مرکزی بایستی در نزدیکی این حوزه‌های تخصصی قرار گیرد توصیه می‌شود که مکانهای استریل‌سازی در جاههایی که دارای رفت‌وآمد کم (انسان و مواد) است قرار گیرند. تعداد استریل‌سازها بستگی به بزرگی بیمارستان و دپارتمانهای جراحی دارد و ممکن هست مساحت تقریبی 120-40 متر مربع را اشغال کنند.

در حال نمایش 11 نوشته (از کل 11)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.