در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #2995
  yasaman-hoseini
  مشارکت کننده

  مبلمان اتاق نشیمن

  مقدمه
  مبلمان و وسایل نشیمن قالب های اولیه اتاق هستند و باید رنگ ها و سایه های طبیعی داشته باشند و پارچه های رنگارنگ و دارای نقش و نگار در مراحل بعدی به آن ها (به صورت کوسن و غیره) اضافه شود.
  قبل از انتخاب مبلمان و خرید آن حتما مکان خود را اندازه گیری کرده، سپس اقدام به خرید مبلمان کنید. برای انتخاب مبلمان درست، باید به اصول طراحی داخلی، وفادار بود.

  رنگ مبلمان
  برای انتخاب مبلمان با رنگ دلخواه خود حتما رنگی را انتخاب کنید که مطابق با رنگ دیوار و کف اتاق باشد وگرنه در یک مغازه مبلمان فروشی در میان صدها رنگ و مدل پارچه، گیج و سردرگم خواهید شد. مثلا در یک مغازه مبل فروشی با کاناپه هایی روبه رو می شوید که گل های طلایی با روکش قرمز دارد.
  فریفته زیبایی آن می شوید آن را می خرید و به خانه می برید. اما می بینید با اتاق و رنگ آن هماهنگ نیست. پس بهتر است به جای اینکه آن مبل را تهیه کنید و با آن یک یا چند کوسن بدوزید و روی مبلمان خود قرار دهید، به طور مثال روی مبل سبز روشن خود، کوسن های قرمز گلدار طلایی قرار دهید تا توجه و دید افراد به سمت کوسن های قرمز جلب شود.
  حالا اگر بعد از دو سال یا بیشتر تصمیم بگیرید کاناپه را به جای دیگر انتقال دهید، می توانید فقط کوسن ها را عوض کنید و با پارچه تزئینی دیگر متناسب با فضا برای آن کوسن بدوزید.
  گاهی نیز می توانید یک طرح مبل را انتخاب کنید ولی از سه رنگ مبل که رویه آنها متفاوت است استفاده کنید. این سه تا رنگ بهتر است با هم هماهنگی داشته و از یک طیف رنگی باشند. مثلا کرم و قرمز، زرد و نارنجی و سبز، بنفش کم رنگ، صورتی کم رنگ، سفید.
  همیشه ما عادت کرده ایم که مبلمان را از یک رنگ انتخاب کنیم ولی در دنیای امروز یکی از روش های چیدمان و انتخاب مبلمان، انتخاب دو یا چند رنگ مبل در کنار هم است و گاهی حتی مبلی به رنگ قرمز، مبل کناری سفید و با گل های قرمز و مبل بعدی راه راه قرمز و سفید است و هماهنگی رنگ در آن ها رعایت شده است.

  انتخاب رنگ مکمل دیوار برای مبلمان
  اگر دیوارهای اتاق شما آبی است و می خواهید از سردی فضا بکاهید در عین حال شادی و گرما را به خانه خود به ارمغان بیاورید، حتما از مبلمان نارنجی یا مبلی سرمه ای با کوسن های نارنجی، قرمز و زرد استفاده کنید. رنگ های مکمل چشم را به حرکت وا می دارند که این در اثر انرژی ساکن حاصل از تضاد میان آن هاست.
  ترس از انتخاب رنگ را کنار بگذارید و رنگی را انتخاب کنید که آن را دوست دارید و با آن آرام می شوید و در نظر داشته باشید، با انتخاب آن رنگ شادی، عشق و شور را به مهمانان خود القا می کنید.

  اندازه مبلمان
  یک مبل باید ارتفاع یک نیمکت را داشته باشد. به عنوان یک قانون کلی هر قدر ارتفاع مبل کوتاه باشد، ساده و معمولی به نظر می رسد و هر قدر ارتفاع آن بیشتر باشد رسمی تر است. اندازه مبلمان انتخابی باید حتما متناسب با اندازه طول و عرض اتاق یا سالن پذیرایی شما باشد. از مبلمانی استفاده کنید که اتاق شما را کوچک نشان ندهد و بر عکس، فضا را بزرگ تر جلوه دهد.

  جنس مبل
  روکش مبل باید از نوع بادوام، ساده و یا طرح هایی از رنگ پارچه باشد. برای داخل تشک های مبلمان نیز بهتر است به جای پر، از «پلی فوم» استفاده شود که به راحتی به حالت اولیه خود باز می گردد و دوام بیشتری دارد.
  اگر به مبلمان چرمی علاقه دارید، بهتر است چرم آن طبیعی باشد. زیرا چرم های مصنوعی به بدن می چسبند. از طرفی در فصل گرما نیز بسیار گرم و در فصل سرما سردتر از محیط می شوند.

  نوع مبل
  مبلمان می تواند از لحاظ حالت، کلاسیک یا مدرن و یا روستایی (حصیری) باشد. مبلمان مدرن به علت داشتن خطوط صاف، تاثیری از نظم را به بیننده القا می کند. درحالی که مبلمان کلاسیک که طرح های اصلی دارد، نوعی شکوه و اقتدار را در فضا حاکم می کند.
  امروزه با توجه به رعایت حال مهمانان معمولا از مبل های راحتی به جای مبل های استیل استفاده می کنند.
  مبلمان استیل هم گران و هم نشستن برروی آن ها سخت است. همچنین گاهی ارتفاع آن ها از ارتفاع یک نیمکت بیشتر و به اندازه ارتفاع صندلی است. همین امر نشستن برروی آن ها را کمی مشکل می کند و باعث خستگی پاها و بدن می شود. انتخاب مناسب ترین و بهترین مبلمان برای یک فضا سبب می شود که آن مکان، فضای واقعی خود را حفظ کند و به لحاظ کاربردی و ظاهری از شرایط مطلوبی برخوردار باشد.
  تنوع بسیار در مدل های مبلمان، طراحان داخلی و افراد مصرف کننده را برای انتخاب مناسب ترین مدل برای محیط مورد نظرشان یاری می دهد. در زیر مزایای مبلمان ال (L ) و مبل های تختخواب شو آمده است.

  مزایای مبل های ال (L ) شکل
  1- تعداد افراد بیشتری می توانند برروی آن بنشینند.
  2- از این مبل ها می توان برای مجزا کردن فضای نشیمن، از محیط مجاور آن نیز استفاده کرد، در عین حال که اتصال آن ها به دو دیوار مجاور هم لازم نیست.
  3- گاه می توان آن ها را از هم جدا و به صورت مجزا استفاده کرد.

  مزایای مبل های تختخواب شو
  1- روی این گونه مبل ها نیز تعداد افراد بیشتری (بخصوص روی مبل های سه نفره و دو نفره آن ها) می توانند بنشینند.
  2- قابلیت استفاده از طبقه زیری آن ها برای قراردادن ملحفه ها، بالش ها و یا حتی کتب و مجلات وجود دارد.
  3- به آسانی به تخت تبدیل می شوند و برای پذیرایی از مهمان ها مناسب اند.

  انتخاب میز جلو مبل و کمد، بوفه و گنجه
  وقتی در حال انتخاب و چیدن مبل ها هستیم باید وسایلی که در اطراف مبل ها قرار می گیرند را در نظر گرفت. میزهای جلوی مبل و کمد، بوفه و گنجه وسایلی هستند که در اتاق نشیمن و… مورد استفاده قرار می گیرند.
  در مطلب زیر شیوه انتخاب و چیدمان میزهای جلوی مبل و کمد، بوفه و گنجه آمده است که خواندنش خالی از لطف نیست و می تواند در انتخاب آنها و دکوراسیون منزل تان به شما کمک کند.
  میزهای جلو مبل
  سطوح میزهای جلوی مبل به گونه ای است که کارآیی لازم برای یک اتاق پذیرایی را فراهم می کند. درحالی که متاسفانه عده زیادی از مردم به اهمیت این گونه سطوح در منزل توجه نمی کنند.
  فرض می کنیم روی یک مبل زیبا نشسته ایم و میزبان یک نوشیدنی به ما تعارف می کند. همه چیز به خوبی پیش می رود، ولی مشکل زمانی به وجود می آید که سعی می کنیم نوشیدنی را روی میز یا نزدیک ترین سطح قرار دهیم اما نزدیک ترین سطح میز 120 سانتیمتر از ما فاصله دارد. طول کاناپه ای که روی آن نشسته ایم 240 سانتیمتر و طول میز 90 سانتیمتر است و این یعنی عدم هماهنگی بین کاناپه و میز.
  روی این میز یک گلدان گل خشک، دو عدد شمعدان و مقداری کتاب و وسایل پذیرایی دیگر قرار دارد. بنابراین اگر دست ما هم به میز برسد، نمی دانیم نوشیدنی را کجا قرار دهیم. بدون وجود میز و سطوحی که بتوان وسایل ضروری را روی آن ها قرار داد، اتاق از نظر سرویس و پذیرایی ناقص به نظر می رسد.
  از این رو همیشه مقابل کاناپه یک میز بزرگ قرار دهید. فاصله کاناپه و وسایل نشیمن تا میز باید به اندازه طول «دست» شما باشد، به طوری که دست به راحتی قادر به قرار دادن و برداشتن اشیا از روی میز باشد. استفاده از میزهایی دو طبقه و یا پایه های چرخ دار و نیز دارای کشوی برای قرار دادن ظروف پذیرایی با توجه به کارآیی بیشتر بسیار مناسب اند.
  همچنین استفاده از میزهایی دو طبقه و یا پایه های چرخ دار و نیز دارای کشوی برای قرار دادن ظروف پذیرایی با توجه به کارآیی ای که دارند امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

  انتخاب کمد، بوفه و گنجه
  ابتدا باید از نظر نگهداری اشیای بیشتر، به فضای داخل و سپس به طرح، مدل و زیبایی آن ها توجه کرد. بیشتر مردم در خرید این گونه وسایل کمتر به کارایی و بیشتر به شکل و ظاهر آن ها توجه می کنند. همچنین می توان گفت بهتر است از سطوحی استفاده شود که کارکرد دوگانه داشته باشند. مثلا میزی را انتخاب کرد که چند کشور و یا قفسه برای قرار دادن اشیا داشته باشد تا قرار دادن اشیا برروی میزها کمتر انجام شده در نتیجه، فضای کمتری اشغال شود. زمانی که فضای منزل کوچک است، باید از هر سانتیمتر آن استفاده کرد.
  بنابراین بهتر است بوفه هایی انتخاب شود که علاوه بر داشتن درهای شیشه ای و طبقات (برای قرار دادن اشیای تزئینی)، حداقل دو طبقه برای قراردادن اشیای ضروری (که خانم خانه دار دوست ندارد دیده هم شوند)، با درهای چوبی داشته باشد و اگر این بوفه چند کشو هم برای قرار دادن کارد، چنگال، قاشق و… داشته باشد، بسیار بهتر است. پس، علاوه بر زیبایی، به کارآیی بوفه ای که می خرید یا سفارش می دهید برای شما بسازند نیز، بسیار توجه کنید.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.