خوش آمدید ، مهمان [ عضویت | ورود

۳۶۵ هزار خانه اولی متقاضی تسهیلات مسکن

دسته‌بندی نشده دسامبر 2, 2018

۳۶۵ هزار خانه اولی متقاضی تسهیلات مسکن

۳۶۵ هزار خانه اولی متقاضی تسهیلات مسکن

۳۶۵ هزار خانه اولی متقاضی تسهیلات مسکن

اخبار ساختمان به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، تعداد سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۳۶۵ هزار نفر عبور کرد.

بنابر اعلام بانک مسکن، تازه‌ترین آمارها در خصوص وضعیت سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای دریافت ارزان‌ترین و در عین حال بالاترین سقف تسهیلات فعلی خرید واحدهای مسکونی در حالی از ثبت‌نام ۳۶۵ هزار و ۳۹ نفر برای استفاده از این تسهیلات پس از اتمام دوره سپرده‌گذاری خبر می‌دهد که این میزان همچنان رو به افزایش است.

حجم ریالی سپرده‌های اندوخته شده در صندوق پس‌انداز مسکن یکم ناشی از سپرده‌گذاری خانه اولی‌ها و سایر متقاضیان مشمول شرایط دریافت این تسهیلات برای خرید مسکن در محدوده بافت‌های فرسوده شهری نیز مطابق با آخرین آمارهای موجود به رقمی بالغ بر ۶ هزار و ۶۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده؛ این رقم نیز متعاقب با افزایش تعداد سپرده‌گذاران در صندوق پس‌انداز مسکن یکم روزبه‌روز در حال افزایش است.

منابع اندوخته شده از طریق سپرده‌گذاری خانه اولی‌ها و سایر متقاضیان واجد شرایط دریافت این تسهیلات، به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع برای پرداخت تسهیلات به گروه‌های متقاضی خرید مسکن با استفاده از تسهیلات یکم تلقی می‌شود؛ یعنی از منابع اندوخته شده در این صندوق به عنوان بخشی از منابع مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات به خانه اولی‌ها و متقاضیان خرید مسکن در بافت‌های فرسوده که واجد شرایط دریافت این تسهیلات باشند، استفاده می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این تسهیلات هم‌اکنون پرقدرت‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین شکل تسهیلات مسکن در شبکه بانکی کشور در وهله اول و در بانک مسکن در مرتبه بعدی است؛ اگر چه انواع دیگری از تسهیلات خرید و ساخت مسکن از سوی بانک عامل بخش مسکن به متقاضیان واجد شرایط با شرایط متفاوت پرداخت می‌شود اما تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بالاترین سقف قرار دارد؛ متقاضیان انفرادی دریافت این تسهیلات در شهر تهران به شرط آن که واجد شرایط خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات باشند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند؛ این در حالی است که با توجه به امکان استفاده از تسهیلات جعاله مسکن به مبلغ ۲۰ میلیون تومان، تسهیلات‌گیرندگان می‌توانند به تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی دسترسی داشته باشند؛ نرخ سود تسهیلات خرید مسکن با استفاده از امکان صندوق پس‌انداز مسکن برای سپرده‌گذاران عادی ۸ درصد و برای متقاضیان خرید مسکن در بافت‌هایفرسوده ۶ درصد است.

زوجین متقاضی خرید مسکن در شهر تهران نیز که اقدام به سپرده‌گذاری دو نفره برای دریافت این تسهیلات کرده‌اند در پایان دوره سپرده‌گذاری به ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات زوجین و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله در صورت نیاز دسترسی دارند که این مبلغ برای آن ها به ۱۸۰ میلیون تومان می‌رسد؛ این سقف (سقف ۱۸۰ میلیون تومانی تسهیلات خرید مسکن) بالاترین نرخ قابل دسترسی برای زوجین خانه اولی واجد شرایط و یا متقاضیان خرید مسکن در بافت‌های فرسوده با شرایط مشابه است.

دوره بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن به صورت عمومی ۱۲ سال است.

کارشناسان معتقدند با توجه به جهش قیمت مسکن در ماه‌های گذشته لازم است علاوه بر تجدیدنظر در سقف فعلی تسهیلات خرید مسکن، طول دوره انتظار برای دریافت تسهیلات نیز کوتاه‌تر شود.

همچنین از آنجا که متقاضیان و خانه اولی‌های مشمول دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم تنها مجاز به خرید واحدهای مسکونی با عمربنای حداکثر ۱۵ سال برای استفاده از این تسهیلات هستند، دامنه انتخاب آن‌ها از بازار مسکن محدود به این گروه سنی آپارتمان‌های مسکونی شده است؛ لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا با افزایش سقف مجاز سن آپارتمان‌های مشمول دریافت تسهیلات یکم، متقاضیان و سپرده‌گذاران این صندوق امکان انتخاب از دامنه وسیع‌تری از آپارتمان‌ها برای خرید داشته باشند.

منبع

نوشته ۳۶۵ هزار خانه اولی متقاضی تسهیلات مسکن اولین بار در اخبار ساختمان، دکوراسیون داخلی، مصالح و تجهیزات. پدیدار شد.

ادامه مطلب —->۳۶۵ هزار خانه اولی متقاضی تسهیلات مسکن

پاسخ دهید

لطفا خای رو کامل کنید *

 • اپل تا چه مدت از گوشی های قدیمی خود پشتیبانی می کند؟

  by on سپتامبر 20, 2020 - 0 Comments

  سیستم عامل iOS 14 که به تازگی عرضه شد، توسط آیفون های مدل ۶s به بعد پشتیبانی می شود. منبع: خبر

 • واتساپ در ایران فیلتر شده است؟

  by on سپتامبر 22, 2020 - 0 Comments

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینستاگرام خود، در خصوص مشکل نسخه وب و دسکتاپ نرم افزار واتساپ توضیح داد. منبع: خبر

 • نخستین مرحله داوری جایزه معماری تهران برگزار شد

  by on سپتامبر 30, 2020 - 0 Comments

  امروز نهم مهرماه ۱۳۹۹، نخستین مرحله داوری جایزه معماری تهران با گردهمایی داوران در محل ساختمان صما برگزار شد. از میان  ۱۵۹ اثر رسیده ۲۷ اثر در بخش ساختمان‌های مسکونی و ۱۳ اثر در بخش ساختمان‌های عمومی به مرحله دوم راه پیدا کردند که نهایتا برندگان جایزه از میان این آثار انتخاب شده و در […]

 • الزام شهرداری به تهیه رمزینه پاسخ سریع برای آثار معماری و ارزشمند

  by on سپتامبر 20, 2020 - 0 Comments

  کلیات طرح « الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع ( Q.R.Code ) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران»تصویب شد. به گزارش  صما، طرح « الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع ( Q.R.Code ) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت […]

 • چالش‌ های معماری

  by on سپتامبر 15, 2020 - 0 Comments

  اگر منظور چالش های موجود از نظر حرفه ای باشد باید اشاره کنم که در حال حاضر یکی از مهمترین عوامل تأثیر گذار بر حرفه معماری، عامل اقتصاد است. معماری کنونی ایران، عملا بعد از جنگ شروع شد، به دلایلی از جمله، نخستین فرصت واقعی ساخت و ساز، بعد از انقلاب و امکان بروز اندیشه […]