• این موضوع 1 پاسخ، 2 کاربر را دارد و آخرین بار در 10 سال، 1 ماه پیش بدست ناشناس به‌روزرسانی شده است.
در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #3101
  maral.aghaei73
  مشارکت کننده

  مقدمه
  ساخت ساز سر پناه برای سکونت از دیر باز دغدغه‌ای بزرگ برای کلیه انسانها بوده‌است و لیکن در طی دوران‌های گذشته این نیاز همیشگی با پیشرفت علم و فناوری از یک خواسته دور از دسترس به امری سهل مبدل شده و خواسته امروزه تنها به موجودیت ساختمان محدود نشده و به امنیت و مطلوبیت ساختمان مورد استفاده؛ تبدیل شده‌است. در این راستا و بر اساس سیاستهای متفکرانه دولت در زمینه تولید ابنیه با شرایط استاندارد؛ چه در مورد ساختمانهای عمومی و یا مسکونی؛ کلیه عملکردها در زمینه تولید ابنیه در جهت دستیابی به این مهم، بسیج شده‌اند. برای رسیدن به این هدف علاوه بر تغییر و دقت در محاسبات و همچنین دقت نظر در اجرای مصوبات فنی؛ می‌بایستی در زمینه تبدیل مصالح سنتی با مصالح نوین نیز اقداماتی صورت پذیرد. هرچند نبایستی ارجحیت بومی بودن مصالح سنتی را از نظر دور داشت.
  جهت مطالعه بیشتر روی ” ادامه مطلب” کلیک کنید.
  در حال حاضر و با توجه به روند رو به رشد جمعیت در جامعه ما نیاز به تولید ابنیه با کاربرد مسکونی بیش از پیش قابل لمس می‌باشد. بگونه‌ای که بیشترین سرمایه گذاریها نیز در این قسمت متمرکز شده‌است. حال اگر با دیدی وسیعتر به این موضوع نگریسته شود خواهیم دانست که این سرمایه متمرکز شده؛ در بعد کلان اقتصادی یک سرمایه صرفاً خصوصی تلقی نخواهد شد و به عنوان سرمایه‌های ملی در ابعادی گسترده به چشم خواهندآمد. آنچنان که در هنگام وقوع بلایای طبیعی در صورت نامناسب بودن تولیدات ساختمانی؛ تخریب این دسته از ساختمانها نه تنها سرمایه فردی آحاد جامعه را تضییع می‌کند بلکه هزینه‌ای دو چندان نیز بر پیکره اقتصادی جامعه در جهت رفع خرابیها و تولید ابنیه تازه؛ وارد می‌کند. در صورت دقت در این موضوع در لایه‌های زیرین، می‌توان بارمالی و فرسایش توانمندیهای بهینه دولت را که می‌تواند در شاخه توسعه بکار گرفت، مشاهده نمود. از نمونه‌های بارز این عملکرد فرسایشی؛ در صنعت ساختمان می‌توان به هدر رفت انرژی از سطوح ساختمان اشاره نمود. یادآوری این نکته تکرار مکررات خواهد بود که بدانیم هزینه تولید انرژی در جامعه سنتی ما بسیار بیش از مبلغی است که از مصرف کنندگان اخذ میگردد. از دیگر منظر نیز در سبد هزینه خانوار ایرانی، حتی با احتساب یارانه پرداختی از جانب دولت، تراز میان بودجه استفاده از انرژی و بهره‌وری از حجم انرژی خریداری شده همیشه منفی است. اما چرا؟ در آینده نزدیک با اجرایی شدن طرح تحول اقتصادی بناچار یارانه‌های بخش انرژی کاهش و در انتها حذف خواهند شد و این عدم موازنه؛ بیش از پیش خودنمایی خواهد کرد.
  ·        در مجتمع‌های مسکونی که در حال حاضر بیشترین طیف مناطق مسکونی را در بر می‌گیرد به دلیل استفاده از سازه‌های مقاوم، جداکننده فضاهای طراحی شده با حداقل ضخامت؛ در جهت بهره‌وری از حداکثر زیربنای مفید اجرا میشود. این جدا کننده‌ها عموماً از مصالح سنتی آجر در وسط و لایه گچ‌وخاک و گچ سفید کاری در دو طرف و یا در موارد بسیاری نیز فقط در یک سو تشکیل می‌گردند. این طریقه اجرا هرچند به سهولت و بر حسب عادت و سنت انجام می‌شود ولیکن دارای تبعات ثانویه نیز می‌باشد که به طور مختصر و فهرست‌وار بیان می‌گردد:
  1.     آیا تا کنون از شنیدن صدای همسایگان مجاور اعم از محاوره‌های روزمره و یا صدای وسایل صوتی و تصویری آنان آزرده نشده‌اید؟
  2.     آیا نگران انتقال صحبتهای خانوادگی خود و شنیده‌شدن توسط دیگران نبوده‌اید؟
  3.     آیا تا کنون سرو صدای ناشی از عبور همسایگان را از راه‌پله‌ها و حرکت آسانسور، که امری اجتناب ناپذیر می‌باشد شما را نگران نساخته‌است؟
  4.     آیا تاکنون در فصل زمستان سطوح سفیدکاری شده دیوارهای محل سکونت خود را لمس کرده‌اید؟ و در این صورت برودت و سرمای دیوار را حس نموده‌اید؟
  5.     آیا سطوح نورگیر و بازشوهای منزل شما (بعنوان مهم‌ترین محل تبادل حرارتی) بیشتر است یا سطوح اندود شده با گچ؟
  6.     آیا همانگونه که در زمستان سرمای هوای بیرون را در روی سطح گچ اندود شده حس کرده‌اید؛ اندیشیده‌اید که در تابستان نیز این سطوح گرم تر می‌باشند؟
  7.     آیا می‌دانیم که برای گرم کردن و سرد کردن این سطوح گسترده در منزلمان چه هزینه‌ای را می‌پردازیم؟
  8.     آیا تاکنون از نزدیک و یا در مستندات از چگونگی توسعه حریق در همین ابنیه بظاهر مستحکم آگاهی یافته‌ایم؟
  9.     آیا میدانیم آتش‌سوزی به طورمستقیم تنها جزیی از تلفات جانی را موجب می‌گردد؟!! و بیشترین تلفات در این حوادث ناشی از خفگی در اثر استنشاق گازهای مسموم که در اثر سوختن مصالح ساختمانی ایجاد می‌شود؛ در بر می‌گیرد؟
  10.  آیا میدانیم که در آتش‌سوزی در مجتمع‌های بزرگ به دلیل عدم مقاومت سازه در مقابل حرارت؛ قبل از توسعه حریق بواسطه ملزومات داخلی، ناپایداری و عدم تحمل حرارت تولید شده و تخریب اسکلت ساختمان در یک آن تمامی بنا را نابود می‌کند؟
  .     بجای اجرای دو لایه پوشش دیوار در حال حاضر – یک لایه گچ‌و‌خاک و یک لایه گچ سفید کاری – می‌توان تنها با اجرای یک لایه از ورمیکس به ضخامت 1 تا 3 سانتیمتر به سطحی آماده رنگ‌آمیزی دست یافت.
  2.    با توجه به اجرای یک لایه اندود به جای دو لایه، زمان کمتری در برنامه زمانبندی پروژه به این آیتم کاری اختصاص خواهد یافت که خود هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم را کاهش خواهد داد.
  3.    لایه اجرا شده به تنهایی تاب تحمل شعله مستقیم آتش و حرارت متمرکز 1200 درجه سانتیگراد را دارا می‌باشد و میتواند در چنین شرایطی پایدار بماند و از انتقال حرارت به سطوح پشتی خود نیز جلوگیری کند. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق).
  4.    با اجرای ورمیکس به ضخامت 25 میلیمتر روی جداکننده‌ها میتوان سطحی عایق در برابر انتقال اصوات را بدست آورد، بسته به فرکانس منبع تولید صوت به میزان 67 تا 85 درصد از آلودگی صوتی کاهش می‌یابد. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث هجدهم (عایق بندی و تنظیم صدا).
  5.    لایه ورمیکس اجرا شده میتواند بعنوان یک عایق حرارتی از انتقال حرارت بصورت رسانایی جلوگیری نموده و بدینوسیله بیش از 50٪ در انرژی صرفه جویی نمود. مقاومت حرارتی هر سانتیمتر ورمیکس 0.1m2.K/W می‌یاشد در صورتی که مقاومت حرارتی گچ و خاک برابر1m2.K/W معادل 10 برابر می‌باشد. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث نوزدهم (صرفه‌جویی در مصرف انرژی).
  6.    با توجه به ضخامت لایه اجرا شده و همچنین خصوصیات فیزیکی ورمیکس، در مقایسه با ساختمانی که بطور سنتی اندود میگردد (گچ و خاک) به میزان 70 درصد از وزن کل سازه کاسته خواهد شد. که در پروژه‌های در دست طراحی این مهم میتواند به عنوان یک آیتم بسیار کمک کننده در کاهش وزن ساختمان، کاهش ضخامت مقاطع سازه‌ای را در بر خواهد داشت که برآیند تمام این موارد، جواب قابل قبول کاهش هزینه را منعکس خواهد نمود.
  7.    از ورمیکس (ورمیفایر با خصوصیات شیمایی و فیزیکی متفاوت) میتوان به عنوان یک لایه محافظ در برابر حرارت بر روی اسکلت‌های فلزی جهت بالا بردن تاب حرارتی سازه فلزی استفاده نمود. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در برابر حریق).
  8.   در هنگام آتش سوزی به دلیل بالا بودن تاب تحمل شعله مستقیم؛ شعله ور نشده و همچنین هیچگونه گاز یا دودی از آن متساعد نخواهدشد و به همین جهت تلفات مسمومیت و خفگی ناشی از سوختن مصالح متعارف؛ منتفی می‌گردد.
  جهت مطالعه دیگر خصوصیات به قسمت زیر ” ادامه مطلب” کلیک کنید.
  9.    در ساختمانهای اجرا شده همیشه در انتهای مرحله نازک‌کاری اعم از گچ‌و‌خاک و یا سفیدکاری نهایی، انبوهی از ضایعات این مرحله در محل انباشته می‌گردد که می‌بایستی با صرف هزینه نسبت به بارگیری و حمل و تخلیه در محلهای مجاز ضایعات ساختمانی اقدام نمود. ولیکن ورمیکس با توجه به اینکه محصولی کاملاً طبیعی میباشد نیازی به حمل پرتی حاصل از عملیات اجرایی نداشته و می‌تواند به عنوان خاک زراعی در محوطه‌سازی ساختمانها و یا جعبه‌های کاشت (flower Box) مورد استفاده قرارگیرد که در این زمینه نیز هزینه را کاهش خواهد داد.
  10.   با توجه به اینکه این محصول کاملاً طبیعی و معدنی می‌باشد فلذا هیچگونه آلودگی زیست محیطی ایجاد نکرده و به سهولت به طبیعت بازمی‌گردد. همچنین باعث مشکلات تنفسی و استنشاقی نخواهد شد.
  11.   این محصول در سه گونه اصلی 1) ورمیکس با پایه گچی برای اندود سطوح داخلی 2) ورمیکس با پایه سیمانی برای اندود سطوح خارجی بنا 3)ورمیفایر برای پوشش ضد حریق ساختمانی و صنعتی
  12.  خصوصیات اجرایی این مصالح به شرح زیر می‌باشد:
  ü     نحوه اجرا می‌تواند هم به صورت سنتی تخته ماله و هم بوسیله ماشین و بطور پاششی انجام شود.
  ü     در روش اجرای دستی نسبت به گچ و خاک خستگی (مچ‌بری) کمتری دارد.
  ü     بعلت تولید یک سطح روغنی پس از گیرش کامل از رنگبری کمتری نسبت به گچ برخوردار است.
  ü     به نسبت گچ‌وخاک از پرت مصالح کمتری برخوردار است.
  13. مهم‌ترین گزینه آنکه ورمیکس به عنوان یک محصول کاملاً ملی و ایرانی نیاز به خروج ارز نداشته و با توجه به بوم‌آورد بودن، می‌توان هنر معماری و مهندسی ایرانی را که مبتنی بر شرایط اقلیمی و مصالح بومی بوده‌است را پاس داشت.
  ساختمانها از جمله مكانهایی هستند كه انرژی به مقدار زیادی در آنها مصرف و اتلاف می شود.
  مصرف خانگی : 40 درصد
  مصرف صنعتی : 28 درصد
  مصرف حمل و نقل : 27 درصد
  مصرف کشاورزی : 4 درصد
  سایر مصارف : 1 درصد
  در اكثر مناطق كشورمان ،در بخش قابل توجهی از سال شرایط دمایی در فضای خارج به گونه‌ای است كه نیاز است با گرم یا سرد كردن فضاهای كنترل شده داخل ساختمان ، شرایط آسایش حرارتی برای ساكنین و كاربران تامین گردد. هر چه میزان انتقال حرارت از پوسته خارجی ساختمان بیشتر باشد، انرژی مورد نیاز برای تامین اسایش حرارتی افزون‌تر بوده و لازم است برای جبران انرژی از دست رفته ،به طور مداوم انرژی برای گرمایش یا سرمایش مصرف شود، در صورتی كه می توان با تمهیداتی ،انتقال حرارت از پوسته ساختمان را كاهش داده وبه میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی كرد.
  خواص حرارتی بعضی مصالح در مقایسه با ورمیکس
  ضریب هدایت حرارتی مواد
   
  مقدار حرارتی كه در مدت یك ثانیه از یك متر مربع ماده همگن به ضخامت یك متر در حالت پایدار عبور كند و اختلافی برابر یك درجه كلوین بین دمای دو سطح ماده ایجاد می‌كند را ضریب هدایتی آن ماده می نامند.
   

  نوع مصالح ضریب هدایتی
  ورمیكس 0.1
  بلوك سفالی 0.51
  آجر فشاری 1
  اندود سیمان 1.5
  گچ و خاك 1
   
  گزارش مركز تحقیقات مسكن
   
   
   
  هرچه ضریب هدایت حرارتی یك ماده كمتر باشد ، آن ماده عایق بهتری است
  توضیح:عایق پلی استایرن و پلی اورتان یكسال پس از استفاده 20 الی 50درصد عایق بودن خود را از دست می دهند و نیز به دلیل قطعه ، قطعه اجرا شدن پل حرارتی به وجود می آورند درنتیجه عایق مناسبی برای صرفه جویی انرژی محسوب نمی شوند.پل حرارتی نقطه ای ازپوسته ساختمان است كه میزان عایق درآن بسیار كمتر از سایر نقاط است (این نقاط شامل محل اتصالات صفحات و… می باشد) و در نتیجه اتلاف حرارتی در آن قسمت ، به میزان زیادی بالاتر از میانگین اتلاف از كل بدنه است .میزان مصرف انرژی بنا ، تحت تاثیر تعداد و اندازه پل های حرارتی در پوسته میباشد. تعداد پل حرارتی باایجاد نقاط سرد در پوسته بنا و ایجاد شبنم بر روی سطوح ، باعث افزایش مصرف انرژی و كاهش تاثیر عایق كاری ونیز بدلیل ایجاد رطوبت در اطراف پلهای حرارتی باعث از بین رفتن تدریجی لایه های نازك كاری داخل ساختمان می شود.

  اگربتوانیم با انجام راهكارهای مختلف تنها 10 درصد از مصرف انرژی در بخش خانگی و تجاری را كاهش دهیم (به عبارت دیگر بهتر صرفه جویی كنیم) سالانه معادل30 میلیون بشكه نفت خام در این بخش صرفه جویی انجام شده است.
  سال 86، مصرف انرژی حاصل از نفت و گاز در بخش خانگی 300میلیون بشكه معادل نفت خام بود كه یارانه ای متجاوز از 8 میلیارد دلار را با خود به آسمان برد .
   

  #3469
  ناشناس
  میهمان

  کپی از سایت های دیگر

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.