• این موضوع 0 پاسخ، 1 کاربر را دارد و آخرین بار در 11 سال، 2 ماه پیش بدست Tala به‌روزرسانی شده است.
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #2987
  Tala
  مشارکت کننده

  معماری داخلی چیست؟
  چیدمان ؟نور؟رنگ؟و…
  معماری داخلی در واقع طراحی اجزاء ثابت فضای داخلی و همچنین دکوراسیون داخلی چگونگی چیدمان اجزاء متغیر فضای داخلی است.طرحهای دکوراسیون باید منطبق با خواسته درونی و نوع فعالیت فرد باشد.
  فضا: اولین عنصر مورد استفاده ی طراح و رکن اصلی طراحی داخلی است.هدف از معماری داخلی، طراحی فضایی برای زندگی است. هر فضا دارای عملکرد خاصی است ، گاهی پیچیده ترین فضاها در ساده ترین فرم ها قرار میگیرند و یا بالعکس. در حقیقت فضای داخلی معماری اصلی ترین و قابل لمس ترین بخش معماری برای استفاده کنندگان از آن است که حتی میتواند یک آرامش فضایی را ایجاد کند.در برخی از فضا با ایجاد تمرکز و تاکید میتوان توجه مخاطب را به آن سمت جلب کند.به طور مثال فضای ورودی در هر ساختمان به عنوان مرحله ی ارتباط مخاطب با داخل ساختمان است که با طراحی لابی میتوان حجمی مستقل در فرم معماری ایجاد کرد و این بخش میتواند به دلیل نشان دادن احترام به ارباب رجوع از مجللترین و با شکوه ترین بخش ساختمان طراحی شود.در واقع اجزاء معماری داخلی از کنار هم قرار گرفتن دیوارها و سقف و کف تشکیل شده است.به طور مثال برای ایجاد دیوار یکنواخت از مصالحی مانند شیشه و چوب استفاده میکنند اما در برخی فضاها با ابعاد بزرگتر که دارای کاربرد عمومی تری اند برای ایجاد عدم یکنواختی از عناصری از قبیل: تابلوی نقاشی و …استفاده میکنند.گاهی اوقات برخی از اجراءمعماری داخلی مانند شومینه،پله و اجزای مبلمان ثابت میتوانند شاخص فرمی در خارج از بنا مطرح شوند. در یک فضای عملکردی و خاص مانند داخل یک بانک ابتدا باید به خوبی به عملکردهای مختلف و محل قرار گیری هر کدام از عملکردها دقت کنیم سپس با تقسیم بندی در عمق و ارتفاع فضا عملکردهای گوناگون را بچینیم.در معماری داخلی با ایجاد فضایی از طریق سکانس های فضایی و طراحی مبلمان های ثابت آن فضاها باید بتوانیم عملکرد یک فضا را تعریف کنیم.مثلا نورگیری ها ، اختلاف ارتفاع ها، جلو و عقب رفتگی ها و شکل کلی فضاها بدون مبلمان متغیر بتوانیم عملکرد آن ها را تشخیص دهیم.هر عملکردی مبلمانی دارد که باید نسبت به آن فضا چیدمان شود و خود مبلمان هم باید بر اساس شکل فضا تهیه و خریداری شود.به طور کلی در فضاهای کوچک حوزه های عملکردی توسط نور پردازی و تغییر رنگ در سقف و کف تغییر مصالح و…انجام میشود اما در فضاهای عمومی وقتی فضای وسیعی ایجاد کنیم در واقع ما آن فضا را زنده کردیم واین باعث جلوگیری از اضطراب و حس خستگی در فرد میشود.در برخی فضاهای داخلی که ممکن است موضوع خاصی در آن اتفاق بیفتد تمام اجزاءمعماری داخلی میتوانند در جهتها و گونه های مختلفی تغییر کنند و باعث تعریف حرکت ،شادی،غم و..در فضاهای داخلی شوند.
  به طور کلی عواملی که در طراحی دکوراسیون نقش مهمی دارند عبارتند از: کیفیت نور،رنگ، بافت،جنس،ابعاد و تناسب.
  2عامل موثر در دکوراسیون داخلی ازاهمیت بالایی برخوردار است :
  1.نور:استفاده از نور طبیعی،دید بصری به نقاط مختلف میتواند نوعی روح بخشیدن به فضا به شمار می اید.در واقع نورپردازی در کنار ابعاد زیبا شناختی بعد عملکردی هم دارد.رسیدن نوربه داخل فضا را زنده میکند . نور مناسب در طول شب در يك فضاي داخلي مي‌تواند حس محدود بودن يا ابهام و هراس را بر طرف كند. بدون نور فرم و رنگ و بافت را احساس نمي‌توان كرد.بعضی فضاها مستقیم به نور نیاز ندارند و یا نیاز به سقفی دارند چون در بعضی ساختمان ها تنها راه نورگیری سقف ان است.ابعاد مناسب نورگیر و عرض وید توسط معمار داخلی طراحی و تعریف میشود.
  2.رنگ: معمولا فضاهای داخلی از لحاطظ رنگ و نوع طراحی مکمل فضاهای دیگر هستند و رنگهای مورد استفاده در کل فضاهای داخلی مربوط به یک پلان دارای وحدت اند.استفاده از رنگهای روشن تر در فضای داخلی باعث انعکاس بهتر نور در داخل فضا میشود.رنگ یکی از ملزوم ات با شکوه زندگی است. رنگ در دکوراسیون فضای نو میسازد. پس رنگ یک نیاز اساسی انسان است مثل اتش و اب یک ماده اولیه که برای زندگی ضروری است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.